כתרים וגשרים

כתר הוא שחזור המכסה את השן (מעין "כיפה"), וזאת על-מנת להקנות לשן צורה וגודל תקינים. תוך כדי כך הוא מחזק ומשפר את מראה השן. הכתרים עשויים מתכת, חרסינה מאוחה למתכת או חרסינה בלבד (לתוצאות אסתטיות יותר).

IMG_5133

מתי יש צורך בכתר?
כאשר השן שבורה ברובה ואין אפשרות לשחזרה באמצעות סתימה רגילה.
כאשר שן נסדקת כתר יכול לשמר את השן ולמנוע החמרה של הנזק.
כאשר יש צורך בתמיכה בשן באמצעות שחזור גדול מאוד בשל חומר שן מועט.
כאשר יש צורך בהגנה על שיניים חלשות מפני שבר (או שיניים שעברו טיפול שורש ואיבדו מחוזקן).
כאשר מכינים גשר כשחסרה שן.
כאשר יש סיבות קוסמטיות – ציפוי לשיניים ששינו את צבען כך שלא ניתן לטפל בצבע
בפרוצדורות אחרות

כמה זמן "מחזיק" הכתר?
כתר אמור ל"החזיק מעמד" כ- 5 עד 8 שנים,אך בשמירה על היגיינה טובה ובהשגחה מרבית הכתרים ישתמרו לתקופה ממושכת יותר.הרגלים מזיקים כגון:נקישה על השיניים, לעיסת מזון וחומרים קשיחים,כסיסת ציפורניים כל אלו עלולים להפחית משמעותית את אורך החיים של הכתר.

תחזוקה שוטפת להארכת חיי הכתר:
על-מנת למנוע נזק או סדיקה של הכתר יש להימנע מפעולות ומהרגלים מזיקים כגון: לעיסת מזון או חומר מוצק וקשיח על הכתר, שחיקת שיניים ,כסיסת ציפורניים וכו'. כמו כן מלבד הביקור אצל רופא השיניים וצחצוח השיניים פעמיים ביום יש חשיבות מרובה לניקוי בין השיניים, במיוחד כשמדובר בכתר. ישנם אמצעים כדוגמת חוטים ומברשות לניקוי הפלאק המצטבר בין השיניים ובכתר, במיוחד באזור המפגש שבין השן והחניכיים. פלאק באזור זה יכול לגרום לעששת ולמחלות חניכיים.

כתרי חרסינה מאוחים למתכת ( PFM ):
כתר הבנוי מליבת מתכת פנימית וציפוי חרסינה חיצוני. קיימים סוגים רבים באיכות הכתר הנבדלים זה מזה בסגסוגת ממנה עשויה המתכת. שתי קבוצות מתכת עיקריות הן מתכת אצילה ומתכת בסיס. מתכות אצילות אינן עוברות תהליך החלדה ואילו מתכות לא אצילות עלולות להחליד.
כתרים אלו ידועים כבר שנים רבות ועלו לתודעה לאחר ששנים רבות לפני כן בוצעו כתרים על בסיס מתכת אצילה בלבד וללא כל חומר אסתטי המכסה אותם. גם היום רופא שיניים מחליט על פי שיקולים רפואיים ובהתאם לתקציב המתרפא על ביצוע כתרים או גשרים על בסיס מתכת. גם במקרים אלה ניתן להגיע לתוצאה אסתטית יפה.

כתרים אסתטיים- כתרי חרסינה(פורצלן):("פרוסרה" זירקוניה" )
הכתרים העשויים חרסינה בלבד הינם כלי חשוב ברפואת שיניים קוסמטית לקבלת חיוך יפה.

כתרים וגשרים

כתרי החרסינה בלבד (ללא מתכת) מהווים פתרון קוסמטי טוב לשיניים צבועות, שבורות או סדוקות. הרופא לוקח מטבע של השן או של השיניים המיועדות ל"הכתרה". התהליך מן הסתם יקר יותר, אך בהחלט עושה את ההבדל.

כתרים וגשרים

החרסינה היא חומר שקוף למחצה המאפשר לאור לחדור ולגרום להרגשה חמה וטבעית. הכתרים העשויים חרסינה נראים כל כך טוב עד שקשה להבחין כי הם אינם שיניים טבעיות. כמו-כן החניכיים מגיבות בצורה טובה יותר כאשר אין מתכת, ולא קיימת ההשתקפות הכהה מעל הכתר. השימוש בכתרים אלו נעשה בעיקר באזור קדמי,על שיניים הנחשפות בעת החיוך,אך בשנים האחרונות החומר הוכיח את עצמו גם באזורים אחוריים. בעזרת כתרי החרסינה ניתן לעצב מחדש את השיניים לקבלת החיוך שעליו חלמנו תמיד.

כתרים וגשרים

כאמור, גם כאן ניתן לבצע את רוב הטיפולים במרפאתנו בטכנולוגיה דיגיטלית ובפגישה אחת בלבד.

גשרים-מהם, ומי צריך אותם בכלל?
החיוך מושפע מהשיניים הקיימות ובעיקר מאלו החסרות במיוחד כאשר מקומן נחשף בעת החיוך, ונשאר חלל שחור ובלתי-אסתטי היכול להשפיע על מראה הפנים כולו. גשר הוא "מתקן" דנטלי אשר מחליף שן אחת או יותר החסרות בפה,ובכך מהווה "גישור" בין שתי שיניים. הגשר מודבק לשיניים המאחזות, אלו הן שתי השיניים הנמצאות בצדי המרווח בכל צד, ובכך הוא גם מונע תזוזה והסטה של השיניים הללו לכיוון אותו מרווח. הגשר עשוי מחרסינה מאוחה למתכת או מחרסינה ללא מתכת וניתן להגיע לתוצאות מצוינות כך שהמראה הכללי יהיה טבעי ואסתטי, ולא יורגש כלל חיסרון של השן או השיניים. הגשר הינו אפליקציה קבועה ואינו ניתן להסרה כמו תותבת נשלפת.

כתרים וגשרים

למי זה מתאים?
למטופלים שמסיבה זו או אחרת לא מעוניינים לבצע שתלים, או שלא ניתן לבצע להם שתלים ולכל מטופל שחסרה לו שן אחת או יותר. בכל המקרים, החשיבות העליונה לתחילת ביצוע הטיפול – היגיינה אוראלית תקינה

מהם היתרונות והחסרונות בגשרים לעומת שתלים?
עידן השתלים צובר כיום תאוצה, אך עדיין עלותו גבוהה ביחס לשיקום באמצעות גשר. אם כך היתרון הבולט של השלמת חסר השיניים באמצעות גשר הוא יתרון כלכלי. יחד עם זאת לשיקום באמצעות שתל יתרון בכך שאינו מערב את השיניים הסמוכות למקום חסר השיניים או פוגע בהן. זאת בניגוד לגשר אשר מחייב השחזה והכתרה של השיניים הסמוכות המאחזות אשר יכולות להיות בריאות לחלוטין.

כאשר חסרות שיניים האזור הגרמי תמך קודם לכן באותן שיניים, שכעת חסרות ,עובר תהליכי ספיגה של העצם ושקיעה של האזור מחוסר השניים. דבר זה יכול לגרום לשקיעת הרקמות הרכות סביב אותו אזור ואף להשפיע על הפיזיונומיה של הפנים (נפילת לחי, צניחת שפה וכדומה)

יתרון השתל הוא שהשלמת חסר השיניים באמצעות שתל מונעת במידה מסוימת ספיגה של העצם (באזור המחוסר שיניים) מאחר שגשר אינו מונע את ספיגת העצם אשר ממשיכה להיספג.

מה יקרה אם לא נשלים את אזור המרווח מחוסר השן או שיניים?
תיגרם הטייה של השיניים הסמוכות למרווח, וכתוצאה מכך ייחשף שורש השן
דבר זה יגרום סיכון מוגבר לפתח מחלות חניכיים ואף ליצור סגר לקוי.

כתרים וגשרים

תהיה בקיעת יתר של השן הנגדית שתמשיך לבקוע לכיוון חסר השן במידה שאין שן בלסת הנגדית שתהווה לה כעת מעצור.
בחסר נרחב יותר של שיניים עלול להיווצר מצב של חוסר תמיכה ברקמות סביב
הפה ואף היוצרות קמטים.

תקופת הסתגלות
כמו לכל דבר חדש,ובעיקר לשיניים חדשות בפה ,יש צורך בתקופת הסתגלות . זה בסדר להרגיש שהגשר "לא כל כך במקומו" למשך מספר ימים לאחר ההדבקה. הסיבה לכך היא שהשיניים מסביב מסתגלים לכוחות חדשים הן בין השיניים והן בעת הלעיסה. כמו-כן אין צורך להתרגש מרגישות קלה למזון קר או חם.הרגישות תעבור בהדרגה לאחר מספר שבועות

שמירה על בריאות הפה

לצורך הסתגלות נכונה ושמירה על היגיינת פה נאותה במצבים של שיקום באמצעות גשרים\ שתלים יש חשיבות גדולה להגיע לביקור אצל השיננית. השיננית תייעץ ותכווין, תמליץ על אביזרים מתאימים ותדגים כיצד לתחזק את הגשר. קיימים חוטים דנטליים מיוחדים המשמשים לניקוי מוצלח ויסודי של גשרים שיקומיים (SuperFloss)