עמוד הבית
אסתטיקה
הלבנת שיניים
סוגי ציפוי לשן
כתרים וגשרים
עיצוב החניכיים
סתימות בגוון השן
גלריה - לפני ואחרי
אורתודונטיה
הצוות
הטיפולים
המרפאה
שימושרון
צרו קשר
אסתטיקה  >>  כתרים וגשרים

שיקום הפה

שיקום הפה הוא תחום ברפואת שיניים המרכז וכולל את מגוון הטיפולים הרפואיים שמטרתם החזרת התפקוד והאסתטיקה לחלל הפה בדגש על השיניים.

הרופא המשקם הוא הרופא, "המנצח על התזמורת", הרואה את התמונה הראשונית וזה שמכוון את התקדמות הטיפול עד לתוצאה הסופית. תפקידו כולל ביצוע של מגוון טיפולים החל בשן הבודדת, גשר, שתלים ו/או תותבת, וגם הפניה למומחים נוספים לצורך ביצוע טיפולים מסוימים. עבודת הרופא המשקם מוכתבת מהתפקוד הכולל של מערכת הלעיסה, האסתטיקה של החיוך בהיבטיי שיניים, שפתיים וכל הפנים.

כאשר אתם מגיעים להתייעצות לצורך טיפול בפה ולביצוע סתימות, כתרים, גשרים, שתלים ו/או תותבות נכנסתם ל"ממלכת השיקום".

בפגישתכם הראשונה הרופא ישוחח אתכם ויאסוף נתונים לצורך הכנת תוכנית טיפול שתיתן מענה לבקשותיכם תוך הקפדה על עקרונות טיפול רפואיים. הבדיקה כוללת שאלון רפואי, בדיקת הפה הן של הרקמות הרכות (חניכיים, לשון, שפתיים וחיך) והן של הרקמות הקשות (שיניים, עצמות הלסת ומפרקי הלסת). בנוסף יבוצעו צילומים קליניים ורנטגניים של חלל הפה והפנים (לפי הצורך), אשר יוזנו ויעובדו במחשב. הקפדה על השלבים הללו הינה הכרחית ותאפשר לרופא לתכנן לכם המטופלים תוכנית טיפול התפורה אישית לכם תוך שימת דגש מרבי לתפקוד ואסתטיקה טובה יותר.

במסגרת תכנון הטיפול ניתן לבצע הדמיה ממוחשבת בכדי לראות את התוצאות העתידיות וכן הדמיה במודל תלת מימדי מגבס/שעווה להמחשת התוצאה. מגוון הנתונים שנאספו ע"י הרופא ינותחו בעזרת מגוון האמצעים הממוחשבים ובפגישה השנייה (לאחר שהרופא "יכין שעורי בית") יוצגו למטופל ביחד עם תמחור הטיפול. תוכנית הטיפול תתייחס לכל אותם הנתונים שמסרתם לרופא וישקפו את תלונתכם המקורית, גיל, מין, מצב רפואי כללי ומגוון שיקולים סוציואקונומיים נוספים ובין השאר אפשרויות כלכליות.

כאשר מדובר בשיקום פה מורכב הטיפול במרפאתנו מחולק לשני שלבים עיקריים:

השלב הראשון כולל את ניקוי הפה מחיידקים וממחלה והוא כולל ניקוי אבנית וריפוי דלקת החניכים במידה ויש, רפואה משמרת (סתימות, טיפולי שורש ושימור הקיים במידת האפשר), עקירת שיניים אבודות וביצוע גשרים אבחנתיים – גשרי מעבר ( נקראים גם גשרים זמניים). גשרים אבחנתיים הינם חשובים מאוד ומשמעותיים להמשך הטיפול והצלחתו.

גשרים אלה מאפשרים קודם כל למטופל "לקבל שיניים" לתפקד בלעיסה, בדיבור ונותנים פתרון אסתטי. הגשרים מהווים כלי חשוב המאפשר לרופא לחזות את תוצאות הטיפול, לשלול אפשרויות ולחזק כיווני מחשבה וחשוב מכל להמחיש למטופל "לאן אנו מתקדמים, איך ולמה".
הגשרים מאפשרים לקבוע את גודל, צורה וצבע של השיניים ביחד עם המטופל עד להגעה לתוצאה הרצויה ע"י המטופל.

בעזרת הגשרים ניתן לפתוח ו/או לסגור רווחים בין שיניים, לקבל תפקוד, אסתטיקה, פונטיקה ושמירה על הרקמות הקשות והרכות. בעזרת הגשרים ניתן לבחון את הרגלי המטופל, לחזק, להדריך ולהקנות הרגלי היגיינה אוראלית וכן לקבל מידע, הן מתמונת הגשרים והן מהמטופל עצמו (פידבק) שלעיתים יכול לשנות את תוכנית הטיפול כולה ובכך לשפרה ולתת מענה טוב יותר לצרכיו של המטופל (לשם כך אנו הרי מתאמצים יחד אתכם).

לאחר סיום השלב הראשוני בו מעורב בד"כ גם רופא חניכיים (פריודונט) מבוצעת הערכה מחדש, בחינת ההתקדמות של המטופל ותכנון השיקום הסופי שמתבססת גם על תוצאות גשרי המעבר והפידבק מהמטופל עצמו. חשוב מאוד להבין שהתמונה בסוף השלב הראשוני, מאפשרת לרופא לבדוק את יכולתו של המטופל לעבור את השיקום הקבוע ולפתור בעיות שעלולות לצוץ בעתיד.

השלב השני הוא ביצוע השיקום הקבוע. הצלחת הטיפול תלויה במידה רבה ברמת ההיגיינה ובהקפדה של המטופל להגיע לביקורים תקופתיים מסודרים אצל שיננית ומעקב רפואי אצל הרופא המטפל. במקרים מסוימים עם סיום הטיפול המשקם, המטופל מקבל גם סד לילה רך, הנועד להגן על הגשרים ועל השיניים הטבעיות משחיקה ושברים.

במקרים של בעיות שחיקה ו/או חריקת שיניים, תבוצע בדיקה מתאימה ולעיתים יהיה צורך בביצוע סד לילה קשיח המורכב על השיניים בזמן השינה ומונע תנועות לא רצוניות המבוצעות במהלך השינה ומפעילות עומס הפוגע בשיניים ובמפרקי הלסת.

לחץ כאןכתרים וגשרים


כתר הוא שחזור המכסה את השן (מעין "כיפה"), וזאת על-מנת להקנות לשן צורה וגודל תקינים. תוך כדי כך הוא מחזק ומשפר את מראה השן. הכתרים עשויים מתכת, חרסינה מאוחה למתכת או חרסינה בלבד (לתוצאות אסתטיות יותר).

מתי יש צורך בכתר?
- כאשר השן שבורה ברובה ואין אפשרות לשחזרה באמצעות סתימה רגילה.
- כאשר שן נסדקת כתר יכול לשמר את השן ולמנוע החמרה של הנזק.
- כאשר יש צורך בתמיכה בשן באמצעות שחזור גדול מאוד בשל חומר שן מועט.
- כאשר יש צורך בהגנה על שיניים חלשות מפני שבר (או שיניים שעברו טיפול שורש ואיבדו מחוזקן).
- כאשר מכינים גשר כשחסרה שן.
- כאשר יש סיבות קוסמטיות - ציפוי לשיניים ששינו את צבען כך שלא ניתן לטפל בצבע
בפרוצדורות אחרות

כמה זמן "מחזיק" הכתר?
כתר אמור ל"החזיק מעמד" כ- 5 עד 8 שנים,אך בשמירה על היגיינה טובה ובהשגחה מרבית הכתרים ישתמרו לתקופה ממושכת יותר.הרגלים מזיקים כגון:נקישה על השיניים, לעיסת מזון וחומרים קשיחים,כסיסת ציפורניים כל אלו עלולים להפחית משמעותית את אורך החיים של הכתר.

תחזוקה שוטפת להארכת חיי הכתר:
על-מנת למנוע נזק או סדיקה של הכתר יש להימנע מפעולות ומהרגלים מזיקים כגון: לעיסת מזון או חומר מוצק וקשיח על הכתר, שחיקת שיניים ,כסיסת ציפורניים וכו'. כמו כן מלבד הביקור אצל רופא השיניים וצחצוח השיניים פעמיים ביום יש חשיבות מרובה לניקוי בין השיניים, במיוחד כשמדובר בכתר. ישנם אמצעים כדוגמת חוטים ומברשות לניקוי הפלאק המצטבר בין השיניים ובכתר, במיוחד באזור המפגש שבין השן והחניכיים. פלאק באזור זה יכול לגרום לעששת ולמחלות חניכיים.

כתרים אסתטיים- כתרי חרסינה(פורצלן):("פרוסרה" זירקוניה" )
הכתרים העשויים חרסינה בלבד הינם כלי חשוב ברפואת שיניים קוסמטית לקבלת חיוך יפה.

לחץ כאן


כתרי החרסינה בלבד (ללא מתכת) מהווים פתרון קוסמטי טוב לשיניים צבועות, שבורות או סדוקות.בסיס הכתר (הכיפה) מבוצע בשוודיה באמצעות סריקה ממוחשבת של שן המטופל. הרופא לוקח מטבע של השן או של השיניים המיועדות ל"הכתרה". השיניים אשר בינתים תורגמו למודל גבס, עוברות סריקה ממוחשבת בארץ, והיא עוברת בדואר אלקטרוני לשוודייה. שם מתבצעת היציקה. התהליך מן הסתם יקר יותר, אך בהחלט עושה את ההבדל.

לחץ כאן


החרסינה היא חומר שקוף למחצה המאפשר לאור לחדור ולגרום להרגשה חמה וטבעית.הכתרים העשויים חרסינה נראים כל כך טוב עד שקשה להבחין כי הם אינם שיניים טבעיות. כמו-כן החניכיים מגיבות בצורה טובה יותר כאשר אין מתכת, ולא קיימת ההשתקפות הכהה מעל הכתר. השימוש בכתרים אלו נעשה בעיקר באזור קדמי,על שיניים הנחשפות בעת החיוך,אך בשנים האחרונות החומר הוכיח את עצמו גם באזורים אחוריים עד כדי כך שהחברה בשוודיה נותנת אחריות נגד שברים למשך חמש שנים. בעזרת כתרי החרסינה ניתן לעצב מחדש את השיניים לקבלת החיוך שעליו חלמנו תמיד.

לחץ כאן


במידה שהינכם מעוניינים בביצוע כתרים העשויים חרסינה בלבד, עליכם לקחת בחשבון שני דברים:
-הטיפול יקר יותר מכתרים רגילים.
-כמות החומר המוסר מהשן גדולה יותר בהכנה לכתרי חרסינה בלבד.

גשרים-מהם, ומי צריך אותם בכלל?
החיוך מושפע מהשיניים הקיימות ובעיקר מאלו החסרות במיוחד כאשר מקומן נחשף בעת החיוך, ונשאר חלל שחור ובלתי-אסתטי היכול להשפיע על מראה הפנים כולו. גשר הוא "מתקן" דנטלי אשר מחליף שן אחת או יותר החסרות בפה,ובכך מהווה "גישור" בין שתי שיניים. הגשר מודבק לשיניים המאחזות, אלו הן שתי השיניים הנמצאות בצדי המרווח בכל צד, ובכך הוא גם מונע תזוזה והסטה של השיניים הללו לכיוון אותו מרווח. הגשר עשוי ברוב המקרים מחרסינה מאוחה למתכת ,אך ניתן לכסות את המתכת כך שהמראה הכללי יהיה טבעי ואסתטי, ולא יורגש כלל חיסרון של השן או השיניים. הגשר הינו אפליקציה קבועה ואינו ניתן להסרה כמו תותבת נשלפת.

גשר חרסינה


למי זה מתאים?
מטופל שחסרה לו שן אחת או יותר ושההיגיינה האוראלית שלו תקינה הוא מועמד מתאים לגשר.

מהם היתרונות והחסרונות בגשרים לעומת שתלים?
עידן השתלים צובר כיום תאוצה, אך עדיין עלותו גבוהה ביחס לשיקום באמצעות גשר. אם כך היתרון הבולט של השלמת חסר השיניים באמצעות גשר הוא יתרון כלכלי. יחד עם זאת לשיקום באמצעות שתל יתרון בכך שאינו מערב את השיניים הסמוכות למקום חסר השיניים או פוגע בהן. זאת בניגוד לגשר אשר מחייב השחזה והכתרה של השיניים הסמוכות המאחזות אשר יכולות להיות בריאות לחלוטין.

כאשר חסרות שיניים האזור הגרמי תמך קודם לכן באותן שיניים, שכעת חסרות ,עובר תהליכי ספיגה של העצם ושקיעה של האזור מחוסר השניים. דבר זה יכול לגרום לשקיעת הרקמות הרכות סביב אותו אזור ליצירת קמטים ולמראה "זקן" יותר.

יתרון השתל הוא שהשלמת חסר השיניים באמצעות שתל מונעת במידה מסוימת ספיגה של העצם (באזור המחוסר שיניים) מאחר שגשר אינו מונע את ספיגת העצם אשר ממשיכה להיספג.

מה יקרה אם לא נשלים את אזור המרווח מחוסר השן או שיניים?
- תיגרם הטייה של השיניים הסמוכות למרווח, וכתוצאה מכך ייחשף שורש השן
דבר זה יגרום סיכון מוגבר לפתח מחלות חניכיים ואף ליצור סגר לקוי .

לחץ כאן

- תהיה בקיעת יתר של השן הנגדית שתמשיך לבקוע לכיוון חסר השן במידה שאין שן בלסת הנגדית שתהווה לה כעת מעצור.
- בחסר נרחב יותר של שיניים עלול להיווצר מצב של חוסר תמיכה ברקמות סביב
הפה ויצירת קמטים.

תקופת הסתגלות
כמו לכל דבר חדש,ובעיקר לשיניים חדשות בפה ,יש צורך בתקופת הסתגלות . זה בסדר להרגיש שהגשר "לא כל כך במקומו" למשך מספר ימים לאחר ההדבקה. הסיבה לכך היא שהשיניים מסביב מסתגלים לכוחות חדשים הן בין השיניים והן בעת הלעיסה. כמו-כן אין צורך להתרגש מרגישות קלה למזון קר או חם.הרגישות תעבור בהדרגה לאחר מספר שבועות.

לקבלת יעוץ ולמידע נוסף אנא מלאו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם.
שם:
טלפון:
דוא"ל:
סידיטק - בניית אתרים Signed by   רחוב ויצמן 111, תל אביב, טלפון 03-6022922 / 03-6022923

  מפת האתר  
המידע המצוי באתר ניתן כשירות אינפורמטיבי, בלתי מחייב, שלא ממקור ראשון והוא אינו מהווה בדרך כלשהי, המלצה לשימוש במוצר רפואי או תרופה כלשהי, עיצה רפואית או משפטית, חוות דעת מקצועית, או תחליף לבדיקה אצל רופא שיניים.