כרופא שיניים המטפל כבר שנים באנשים מכל גווני האוכלוסייה, מזה שנים אני חסיד של החומר הנפלא הזה, אשר אותו אני נוטל כתוסף מזון בעצמי וכך גם כל מקורביי, חבריי, ומשפחתי.

החלטתי לשלב באתר פרק נבחר על תוסף המזון Q10. (המידע אינו רפואי ואינו התוויתי, בכל מקרה של בעייה רפואית יש לפנות לרופא המטפל). אינני מתיימר ללמד או להתוות שימוש בחומר, אך לאחר קריאה והתענינות במשך שנים התחלתי להאמין שרכיב תזונתי זה מחולל ניסים.

כל מי שקרוב לענף הרפואה מודע לחשיבות של Q10 לבריאות הכללית. היום כבר אי-אפשר להתכחש למאות מחקרים ואלפי עבודות של מחקר קליני. מחקרים אלו מלמדים אותנו שהחומר המיוחד הזה אשר מיוצר בכל אחד ואחד מתאי גופנו עשוי להיות אחת ההתפתחויות הרפואיות הדגולות ביותר במאה ה-20 לטיפול במחלות לב ולבריאותנו הכללית.

למרות שבשנת 1978 מדען אנגלי (פיטר מיטשל) קיבל פרס נובל על מחקר Q10, ולמרות שביפן, בארה"ב ובאירופה החומר נכלל בספרי הלימוד של קרדיולוגיה, עדיין רוב המוסדות בעולם מתעלמים מהמוצר לחלוטין.

מאות מחקרים מדעיים ואלפי יישומים קליניים הוכיחו שמרכיב זה אשר מיוצר על-ידי כל תא חי בגוף ואשר בלעדיו איננו יכולים לחיות, מועיל במגוון מחלות לב, מעקב זקנה ועוד.
עם השנים ייצור החומר בגוף פוחת, ולכן יש הלוקחים אותו כתוסף מזון.

הגוף שלנו זקוק לרמה מסוימת של קו-אנזים 10 Q בדם כדי לתפקד כראוי, וכאשר רמתו בדם נמוכה מדי, ישנן פגיעות מוגברת למחלות והזדקנות מואצת.

מחקרים קליניים הראו שחסר חמור של Q10 קיים בקרב האוכלוסיה בגלל גורמים רבים, ביניהם העובדה שייצור החומר בגוף פוחת עם השנים. רמות נמוכות במיוחד של החומר בדם וברקמות נמצאו במגוון רחב של מחלות קרדיו-וסקולריות, במקרים של יתר לחץ דם (מחלות לב קשות) וגם אצל אנשים שנוטלים תרופות להורדת כולסטרול.

החל משנות ה-90 המוקדמות הפך הקו-אנזים Q10 לאחד מתוספי המזון הנמכרים ביותר בחנויות הטבע בארה"ב וביפן לאחר שצרכנים התוודעו אודות יכולת הריפוי שלו למחלות רבות כל-כך החלו לרכוש אותו כתוסף מזון.

ב-1973 הושלם מחקר של רופא אמריקאי ושל רופא יפני (matsumuraׂ) אשר נתנו Q10 לחולים במחלת חניכיים, והם דווחו על יעילות רבה בטיפול במחלה וכן בהחלמה לאחר ניתוחים. חוסר החומר בדם וברקמות יכול להופיע בשל כמה גורמים:
צריכה בלתי מספקת במזון
פגיעה ביצירת החומר
גורמים סביבתיים
צריכה אינטנסיבית של הרקמות
שילוב של כמה ממצבים אלה ביחד

מהו Q10 ?
(Ubiqiuinone) קו-אנזים הוא חומר דמוי ויטמין המצוי בכל תא מתאי גופנו.

מה פירוש Q10 ?
Q על שום מה ? על שום הרכבו הבנוי מטבעת קוינון.
על שום מה ? מבנהו של הקו-אנזים מכיל מספר יחידות איזופרן הנע בין 0 ל 10 בהתאם לסוג בעל החיים. לבני האדם ישנן 10 יחידות איזופרן, ומכאן שמו 10.

איך מתקבל Q10 בגוף ?
בשתי דרכים עיקריות:
הראשונה באמצעות ייצור של הגוף והשנייה היא ממקור חיצוני, כגון: מזון ותוספי בריאות.
Q10 מצוי במזון, והצריכה הממוצעת המתקבלת מהמזון הנה 5-2 מיליגרם ביום. Q10 מצוי ברוב הצמחים ובעלי החיים, וריכוזו גבוה במיוחד בבקר, בסרדינים, בדגי מקרל וסלומון, בברוקולי, בתרד ובאגוזים.

Q10 נוצר בכל רקמות הגוף בתהליך מורכב שעושה שימוש בחומצה אמינית טירוזין וב – 8 ויטמינים לפחות וכן במספר מינרלים. חסר של כל אחד מהמרכיבים:הויטמינים, המינרלים או חומצות האמינו הדרושים, פוגע בייצורו של Q10 ע"י תאי הגוף.

ללא Q10 גופינו אינו יכול להתקיים!

מה תפקידו של Q10 ?
כנוגד חמצון Q10 בצורתו המחוזרת מדכא חמצון של שומנים הן בדופן התאים והן בשומנים בעלי צפיפות נמוכה בסרום (LDL). בנוסף הוא מגן על חלבונים ועל הדנ"א מנזק חמצוני. ל Q10 תפקיד חשוב גם במלחמה ברדיקליים חופשיים.
– Q10 תומך ישירות בייצור האנרגיה בתאי גופנו.
– Q10 פועל כנוגד חמצון חזק.
– Q10 מייצב את דופן התא.
– Q10 מקטין את גודל טסיות הדם, את חלוקתן ואת צמידותן, ומגביל את פעילותן,
ובכך הוא מהווה יתרון גדול לכל האנשים הנוטלים תרופות ל"דילול הדם".

מה התועלת ב Q10 ?

רפואת שיניים:
ב 1973 נערך מחקר בארה"ב על יעילותו של Q10 במחלות חניכיים, והוא נמצא יעיל בריפוי. אני אישית ממליץ למטופלים רבים על תוסף תזונה זה, ומבחין בשינויים מדהימים במצב החניכיים.

Q-10 הוא רכיב חיוני ליצירת האנרגיה בגוף, והוא מסייע בתפקודם של אנזימים רבים הקשורים לפעולת הנשימה. כמו-כן הוא משפר את אספקת החמצן לרקמות הגוף, בהן רקמת החניכיים. תוספת של קו-אנזים Q10 עשויה לשפר את מצב החניכיים באמצעות הגורמים הבאים:
– הפחתה בעומק הכיסים
– הקטנה בנפיחות החניכיים
– הפחתה בדימום
– ירידה בכאב
– ירידה באובדן העצם המאחזת בשיניים

רפואה כללית:
חסר בקו-אנזים Q-10 נפוץ למדי בקרב חולי לב, ולכן ניתן להוסיפו במגוון רחב של טיפולים במחלות קרדיו-וסקולריות:
– לטיפול באנגינה פקטוריס
– לטיפול באנגינה בלתי יציבה
– כגורם תומך לשריר הלב במהלך המסת קרישי דם באופן מכני או תרופתי
– כגורם תומך בשריר הלב בזמן ניתוח לב
– באי ספיקת לב בשל גודש, אי תפקוד דיאסטולי
– יתר לחץ דם ראשוני ורנו-וסקולרי
– הפרעות קצב בין-חדריות
– צניחת המסתם הדו-צניפי
– מניעת חמצון של LDL
– תמיכה במערכת החיסונית במחלת האיידס

רפואת עיניים:
מבוגרים רבים סובלים מקטרקט (טשטוש עדשת העין המפחית בהדרגה את היכולת לראות ברור). מומחים בתחום סבורים כי הסיבה לכך היא הנזק החמצוני של הרדיקלים החופשיים, הנובע מהחשיפה לאור השמש. לכן מאמינים כי חומרים נוגדי חימצון, המנקים את הרדיקלים החופשיים, עשויים להגן מפני נזק זה.

במחקר שפורסם ב-1990 בכתב עת יוקרתי בתחום הקרדיולוגיה בארה"ב, דווח כי טיפול ב- Q10, הראה עלייה ברמות ה- Q10 בדם, דבר המלמד על ספיגתו של החומר.שיפור דומה בתפקוד הלב תועד על-ידי החוקרים, והמטופלים דיווחו על שיפור באיכות חייהם.

מתי אין להשתמש במוצר זה?
1. לא מומלץ לנשים בהריון, לאמהות מניקות, לילדים ותינוקות.
2. לא מומלץ לחולים המקבלים "קומדין" (תרופה לדילול דם), כיוון שהוא מאט את זמן ה"פרותרומבין" שזהו הזמן הדרוש לגורמי קרישה בדם ליצור קריש.

בכל מקרה לפני כל שימוש בתרופה או בתוסף מזון, יש להיוועץ ברופא המשפחה.