הבהרת שיניים (הלבנת שיניים)

השוק מוצף במודעות בעיתונים, בפרסומות ברדיו ובכל אמצעי התקשורת האחרים בהצעות מפתות להלבנת שיניים. תמיד נראה דוגמנית יפיפייה בעלת שיניים בצבע שלג. האם זה מציאותי? איזו דרך תביא לנו את החיוך הלבן שתמיד חלמנו עליו?

שיניים לבנות, ישרות ובריאות משדרות בריאות,צעירות ומשיכה פיזית לסובבים אותנו.
בחברה המודרנית שיניים לבנות הן חלק מרכזי באסתטיקה של הפנים.
עובדה זו מתבטאת בפרסומות, בסרטים ובמראה של מובילי התרבות שפיותיהם לבנים וצחורים.
מפתיע ככל שיהיה, הלבנת שיניים יכולה לחולל שינוי משמעותי בפנים של כל אחד ואחת מאיתנו בדיוק כמו ניתוחים פלסטיים למיניהם אבל…בלי הכאבים,הפחד והעלות הגבוהה.

המינוח הנכון והפחות מטעה הוא הבהרת שיניים, ולא הלבנת שיניים, שכן השיניים אינן מלבינות!

אם כן זהו תהליך המבהיר את השן ומסייע בהסרה של כתמים וצביעה .
ישנם אנשים אשר יבקשו להבהיר את שיניהם על-מנת להעלים כתמים בשיניים, ואילו אחרים פשוט מעוניינים בשיניים לבנות יותר ובחיוך "זוהר" יותר.
זהו תהליך קוסמטי פופולרי הודות לאפשרות לשפר באופן משמעותי את מראה השיניים בפחות כסף וביותר נוחות מתהליכים אחרים. יש להדגיש כי הבהרת השיניים אינה פתרון חד פעמי, ויש לחזור על הפעולה על בסיס קבוע.

הבהרה מהי? הסבר על התהליך
צבע השיניים נקבע באמצעות מספר גורמים, ביניהם:

  • עובי שכבות השן השונות
  • הגיל, עם העליה בגיל צבע השיניים נעשה צהוב יותר היות ושכבת השן החיצונית נעשית דקה יותר ואילו השכבה הפנימית, הדנטין, בולטת יותר בצבעה הצהוב.
  • עישון.
  • מזון ושתייה (קפה, תה).
  • תרופות (טטרציקלין), בעיקר תרופות הניטלות בעת ההריון ומשפיעות על שיני העובר בעת התפתחותן.
  • צריכת כמות גבוהה של פלואוריד (בריכוז גבוה מדי) בגיל שבו מתפתחות השיניים.
  • מחלות בתקופת הילדות הפוגעות בשן בעת התפתחותה.

וכמובן שצבע השיניים נקבע לפי החזרת אור ובליעתו כפי שהוא משתקף מהשיניים.

ניתן להתייחס לאופי שבו השן נצבעת כשני סוגי צביעה עיקריים:
צביעה פנימית.
צביעה חיצונית.

צביעה פנימית
צביעה פנימית של השן יכולה להיעשות לפני בקיעת השן או לאחר הבקיעה.
לפני בקיעתה צבע השן מושפע מפגמים תורשתיים, ממחלות מולדות כגון צהבת יילודים, נטילת תרופות כדוגמת טטרציקלין הגורמת לצביעת השן בעת התפתחותה (חומרת הצביעה במקרה זה מושפעת מכמות הזמן ומפרק הזמן שבו נלקחה התרופה).
כמו-כן צריכת פלואוריד בכמות גבוהה בשלבים שבהם השן עודנה מתפתחת עלולה לגרום לפלואורוזיס והאפרה של צבע השן. הטיפול בצביעות הנ"ל הוא באמצעות ציפוי השן והכתרתה בלבד שכן חומר ההבהרה אינו פועל במקרים הנ"ל.
לאחר הבקיעה מושפע צבע השן מהגיל-עם העליה בגיל חלה הצהבה של השיניים. גם טראומות גורמות לנמק השן ולשינוי צבעה, וכן חומרים המשמשים לסתימת השורש גורמים להכתמת השן מהחלק הפנימי.
צביעה פנימית לא תוסר בעזרת צחצוח או שימוש באמצעים הפועלים על השכבה החיצונית, ולכן גם חומר הבהרה הפועל על השכבה החיצונית(האמייל) לא יפעל על צביעה מסוג זה. במקרה של הכתמה כתוצאה מחומרי סתימת שורש אופי ההבהרה הוא פנימי ולא חיצוני.

צביעה חיצונית
זוהי צביעה של פני השטח של השן(על גבי האמייל-השכבה החיצונית של השן).
הצביעה החיצונית נגרמת כתוצאה מספיחה של צבענים הנמצאים במזון, בשתייה ובסיגריות, והיא מושפעת מנוכחות של פגמים באמייל שאליהם נספחים הצבענים וכן מהרכב הרוק וקצב הפרשתו.
שיטות ההבהרה השונות פועלות בעיקר על סוג זה של צביעה.

הלבנת שיניים היא תהליך כימי המחמצן ומפרק את המולקולות המכתימות את השניים וכך, למעשה, "מעלים" אותן כך שהאור החוזר אלינו מהשיניים נראה לנו לבן יותר.

סוגי ההבהרות הקיימות ברפואת שיניים

ניתן לקבל הבהרה של השן על ידי מספר פרוצדורות:
הבהרה חיצונית או בשמה הידוע הבהרה ויטאלית
הבהרה פנימית (הבהרה לא ויטאלית) הבהרה זו מבוצעת על שיניים שעברו טיפול שורש (שיניים חסרות עצבים,"מתות")
הבהרת כתמים מהמשטח החיצוני בתהליך הקרוי מיקרואברזיה.

הבהרה לא ויטאלית (הבהרה פנימית):
שיניים בודדות הכהות יותר משאר השיניים מרמזות על כך שאותה שן אינה "חיה".
המשמעות של שן שאינה חיה היא שכלי הדם והעצב שבה עברו תהליך של נמק (מוות) או שבוצע באותה שן בעבר טיפול, כגון: סתימת שורש.
בשיטה זו כל פעולת ההבהרה מתבצעת על ידי רופא השיניים בלבד.
טיפול זה מתבצע כאשר הוחלט מסיבות שונות, לא לבצע כתר על השן אשר עברה טיפול שורש. בשיניים שעברו טיפול שורש חומר ההבהרה הפועל על שיניים חיות יפעל ביעילות פחותה, אם בכלל. במקרים של הבהרת שיניים שעברו טיפול שורש ההבהרה מבוצעת מתוך השן ולא מהחזית. הרופא מחדיר את חומר ההבהרה לתוך השן ומשתמש תוך כדי התהליך בחומר סתימה זמני. החומר נשאר בתוך השן למשך מספר ימים (10-7 ימים).
החומר מוחלף במרפאה על ידי רופא השיניים עד שמגיעים למידת ההבהרה הרצויה.
הפעולה יכולה להתבצע בפעם אחת או במספר פעמים בהתאם לתוצאה הרצויה.
השיטה פשוטה ונוחה ביותר למטופל.

הבהרה ויטאלית / הבהרה חיצונית:
קיימות מספר שיטות להבהרת השן משטחה החיצוני.
חלק מהשיטות מבוצעות במרפאה, וחלקן מחוצה לה,בבית המטופל.
בכל השיטות משתמשים בחומר מבהיר בריכוזים משתנים של 10%-35%. ההבדלים בין השיטות הם מבחינת הזמן, הכסף והנוחות ,כך שלכל מטופל יש להתאים את שיטת ההלבנה המתאימה לו.

הבהרת שיניים חיצונית מחוץ למרפאה:
הבהרת שיניים מחוץ למרפאה בצורתה השכיחה ביותר הינה תהליך שבו רופא השיניים מתאים תבנית פלסטית יצוקה(סד) באופן ספציפי לכל לסת של המטופל, ובתבנית הזו מונח ג'ל ההלבנה המכיל חומר מחמצן. יש להרכיב את הסדים למשך כ-5 שעות בשעות הלילה בזמן השינה למשך חמישה ימים בממוצע או עד לקבלת התוצאה הרצויה.

 

שיטה נוספת להבהרה מחוץ למרפאה היא בשימוש בסטריפים העטופים בג'ל המכיל חומר הבהרה בריכוז של 6%("היידרוג'ן פרוקסיד") ומאושר לשימוש עצמאי. את הסטריפים או הפסים מניחים על השניים, וברגע פתיחת הסטריפים החומר הפעיל עובר שפעול.יש להניח את הסטריפים למשך כחצי שעה פעמיים ביום עד לקבלת התוצאה הרצויה. שיטה זו נפוצה מאד בארה"ב אך לדעתי, היא יעילה רק כאשר הציפיות אינן גבוהות ושינוי הצבע הנדרש הוא מועט. שינוי משמעותי ראיתי רק לאחר כשבועיים.

משחות שיניים: לצחצוח שיניים יש מספר תפקידים (ראה פרק נפרד). אם המטרה היא הלבנה, עדיף לא לצפות שהמשחה היא זו שתלבין את שיניכם, לכל היותר היא תשמור עליהן לבנות לאחר ביצוע ההבהרה. משחות השיניים הידועות כמלבינות , מכילות בד"כ גרגירים קשים שאמנם מסירים משקעים, אבל עלולים לפגוע בזגוגית השן. לעתים הן מכילות מרכיבים כימיים אגרסיביים ובמקרים רבים נתקלתי במטופלים המתלוננים על רגישות בשיניים לאחר השימוש במשחות אלה. החומר הפעיל במשחות הלבנה הוא הרבה יותר גס למרות שאנו לא נרגיש זאת בפעולה היומיומית.(ריכוז נמוך של סיליקה או היידרוגן פירוקסיד) החומר בשימוש קבוע עלול לשחוק לאט לאט את השכבה החיצונית של האמייל, ובעצם יוצר אשלייה של הלבנה. בתור הצעת פשרה הייתי מציע להשתמש במשחה זו באופן לא רצוף או לפני ארוע מיוחד כשאנו רוצים להעלים כתמים שהצטברו על השיניים. ראה פרק נפרד בשמושרון

שטיפות פה המבטיחות הלבנה לא יגרמו נזק אך במהלך השנים שמתי לב שברוב המקרים לא התקבלו תוצאות רצויות. קיים בשוק היום מוצר של חברת ליסטרין, Advanced White, המסייע לשמר את תוצאות ההבהרה.

לסיכום – בכל מקרה של רצון להלבין, להבהיר את השיניים, אני ממליץ לכם להתייעץ עם רופא השיניים, וגם אם מדובר בערכה ביתית הנמכרת בבית מרקחת שיחה קצרה עם הרופא יכולה רק להועיל.

הבהרת שיניים חיצונית במרפאה:
הבהרת שיניים באמצעות מכשירי אור כחול: בתהליך זה הרופא מבודד היטב את החניכיים והשפתיים בעזרת מריחה של משחת בידוד עליהם  (או שימוש בסכר גומי המבודד את השיניים מהחניכיים), לאחר מכן הוא מורח את חומר ההבהרה על המשטח החיצוני של שיני המטופל. בשלב הבא הרופא מאיר את השיניים במנורת פלזמה מיוחדת. האור גורם בעצם לשפעול החומר הפעיל, ולהאצת תגובתו ובהתאם לכך גם להאצת פעילותו. החומר הוא בריכוז גבוה ולא מאושר לשימוש ביתי.

הבהרה באמצעות מכשיר לייזר: לאחר בידוד השיניים, אם באמצעות משחת בידוד ואם באמצעות סכר גומי, מניחים ג'ל מי חמצן על גבי המשטח החיצוני של השיניים, ומשתמשים במנורת לייזר לשם שפעול החומר לתגובה מהירה יותר לקבלת תוצאות בזמן קצר יותר.
הלבנה בלייזר (שהיא הרבה יותר יקרה) נשמעת מאד מפתה, אך היא אינה מלבינה שיניים כשלעצמה אלא מסייעת בשפעול החומר המלבין ומזרזת את התהליך .
(ראה פרק לייזר בשימושרון)

שילוב שתי השיטות נראה לי הפתרון האידיאלי וזו השיטה שבה אנו משתמשים במרפאתנו
המטופל מגיע למרפאה לפגישה קצרה שבה נלקח מטבע של שיניו. בפגישה הבאה המטופל מקבל תבנית מיוחדת המותאמת לכל לסת. בתבנית מונח החומר המלבין אשר נמרח באמצעות הסד על השיניים לפני השינה. הפעולה הראשונית מתבצעת במרפאה, ובה מונח חומר בריכוז גבוה מאד של 35% על חזית השיניים באמצעות אור פלזמה מיוחד. החומר מוחדר לשיניים בארבע סדרות של שמונה דקות לכל לסת (סה"כ פעולה של כחצי שעה לכל לסת). כאמור ההמשך מתבצע בבית המטופל בריכוזים הרבה יותר נמוכים (20%-10%) עפ"י ההסבר המופיע לעיל (הלבנה מחוץ למרפאה).

 

חשוב לזכור שאף שיטה לא תהפוך את צבע השיניים ללבן בוהק. שיניים אפורות יראו בסיום התהליך אפורות בהירות ושיניים צהובות צהבהב בהיר. חשוב לדעת למה לצפות. אדם מעשן או שותה הרבה קפה ותה יראה תוצאות לתקופה קצרה יותר.

למי עשויה להועיל הלבנת השיניים?
כפי שכבר הזכרנו, הסיבות לשינוי הצבע של השיניים שונות ומגוונות ולא בכולן ניתן לטפל באמצעות ההבהרה. לפיכך רק אבחנה מדויקת ונכונה של רופא השיניים תוכל להוביל לטיפול הנכון והיעיל ביותר. האבחנה תתבסס על תשאול המטופל לגבי היסטוריה הרפואית והדנטלית וכן על בדיקה קלינית וצילומי רנטגן.סוג ההבהרה שתיבחר על ידי הרופא יכולה להיות הן חיצונית והן פנימית כמפורט בסעיפים למעלה. הבהרת שיניים עשויה להתאים כמעט לכל אחד. יחד עם זאת במקרים מסוימים טיפול זה אינו יעיל, ולא נראה תוצאות. לעיתים רחוקות אף נראה החמרה בחוזק הצביעה. השיטה להבהרת שיניים הינה אידיאלית למטופלים בעלי שיניים בריאות ושלמות ,במיוחד השיניים הקדמיות. כתרים אינם ניתנים להלבנה!במקרה של צביעת סתימות לבנות יש אפשרות ללטשן או להחליפן לפי מידת הצורך.

הלבנה לילדים
לרוב שיניים כהות אצל ילדים נוצרות כתוצאה משיירי מזון, ממתקים וצחצוח לקוי. אני ממליץ לקחת גם את הילדים לשיננית לצורך הדרכה, נקוי ומריחת פלואור על השיניים כבר מגיל שנתיים. ברוב המקרים השיניים יהיו צחורות ונקיות לאחר הטיפול. במקרים חריגים הכתמים על השיניים נובעים מסוג של אנטיביוטיקה שהאם נטלה בזמן ההריון או מעודף צריכת פלואוריד (ראה פרק נפרד) .אני אישית, לא ממליץ על תהליך הלבנה לילדים, גם אם מדובר בשיניים קבועות.
ראה פרק נפרד- טיפול בילדים

בטיחות: האם השיטה בטוחה?
כן!
מחקרים רבים בעשרים השנים האחרונות מוכיחים כי השיטה להבהרת שיניים שבה אנו משתמשים בטוחה ובלתי מזיקה לשיניים ולחניכיים.כל זאת בתנאי שהטיפול מבוצע תחת השגחת רופא השיניים. הבהרת שיניים היא הטיפול הקוסמטי-האסתטי השמרני והבטיחותי ביותר הקיים היום לצורך שיפור המראה וצבע השיניים בפה המטופל.

עם זאת קיימים עדיין מספר מקרים שבהם נימנע מלבצע את הטיפול:
הריון והנקה בשל נוכחות החמצן החופשי
שיניים רגישות מאוד
חוסר בשכבה של אמייל לשם ביצוע הפעולה (שכבת אמייל דקה מדי)
שכבת מוך רחבה מאוד
רגישות למי חמצן (נדיר מאוד)

תופעות לוואי:
למרות בטיחותו הרבה של הטיפול עלולים במקרים מסוימים להופיע מספר תופעות לוואי:
כוויה ברקמה הרכה לרוב בשל פגיעה של החומר בחניכיים ולכן חשוב לבודדם מהחומר. תופעה זו חולפת לאחר מספר שעות.
כאבים בזמן טיפול נדיר מאוד. ייתכן שיהיו כאבים במקרים קיצוניים של רגישות לחומר או לשכבת מוך (החלק המכיל את עצבוב השן)..
רגישות לאחר הטיפול ישנם מטופלים החשים עליה ברגישות לקור במהלך הטיפול. רגישות זו חולפת לרוב לאחר מספר ימים מהפסקת הטיפול.
בחילה

חשוב לציין כי רגישויות בדור החומרים החדישים הינן נדירות מאוד כיוון שלכל מטופל מותאם אחוז החומר המתאים לו. ההתאמה הינה אישית בהתאם לרגישויות המדווחות על ידי המטופל. לאור הנ"ל, ישנה חשיבות רבה בביצוע מעקב אחר תוצאות ההבהרה והשפעת החומר על המטופל.

למשך כמה זמן ניתן לראות את תוצאות ההבהרה?
ההבהרה אינה פתרון קבוע. הכתם יחזור. אנשים המשתמשים בחומר צבע בצורה מרובה יבחינו בדהייה של ההלבנה כבר לאחר חודש. לאלו הנמנעים משימוש בחומרי צבע מכתימים ההבהרה יכולה להחזיק מעמד חצי שנה עד שנה לפני שיהיה צורך בטיפול נוסף. במקרים מסוימים יש צורך לבצע ריענון להבהרה למשך לילה או שניים ,למשל, לפני ארוע חשוב שבו מעונינים במראה קצת יותר זוהר….
יש לציין כי סדי ההבהרה ישמשו את המטופל גם בזמן זה, ולכן עלות הטיפול נמוכה משמעותית.
סדי ההלבנה יכולים לשמש למשך שנים רבות. זאת כל עוד לא בוצע כל שינוי שיקומי בפה והם נשמרים נקיים ומחוטים בטמפרטורת החדר.

שיניים לבנות ותזונה

כולם יודעים כבר על השפעתן של הסיגריות על גוון השיניים, אך רבים אינם מודעים לעובדה  שקיימים לא מעט מזונות ומשקאות המרחיקים אותנו מהחיוך הצחור עליו אנו חולמים.

קפה ותה: הפיגמנט הכהה בקפה ותה שחור מכתים את השיניים ומעכב את טיפולי ההבהרה לשיניים, ניתן להבחין שאצל אנשים ששותים מספר רב של כוסות קפה/ תה שחור ביום השיניים מוכתמות יותר ולבנות פחות. אישית שמתי לב שהטרנד החדש של שתיית תה ירוק גורם לשיניים מוכתמות יותר.

**מה הפתרון- שתית קפה או תה עם חלב יכול למתן את ההכתמה אך לא לבטלה לחלוטין. גם החלפת תה שחור בחליטה תוכל להוות פתרון גם בריא יותר וגם מכתים פחות.

משקאות אנרגיה: משקאות האנרגיה המשמשים ספורטאים רבים או אנשים המחפשים דרך להתעורר בבוקר הינם חומציים ועל כן עלולים לשחוק את זגוגית השן. שחיקת האמייל יוצרת קרקע ליצירת כתמים בשיניים. אך גם כאן אם לא מגזימים בשתייה לא צריכה להיות בעיה.

**מה הפתרון- שתיית מים היא הדרך הטובה ביותר להשיב נוזלים לגוף אחרי מאמץ. לספורטאים הזקוקים למשקה איזוטוני לאחר פעילות גופנית בעצימות גבוהה מומלץ להגביל את צריכת משקה האנרגיה לאחר האימון בלבד ולצמצם את הצריכה כשלא לצורך.

יין ומשקאות מוגזים: במשקאות המוגזים ישנן חומצות הפוגמות בזגוגית השן ועלולות להוביל לצביעת השיניים. ביין אדום מצוי פיגמנט בעל תכונות צביעה גבוהות מהרגיל בשם טנין. גם החומציות של היין עלולה לגרום לשחיקת זגוגית השן ויצירת קרקע להצטברות כתמים. יין לבן אף הוא עלול לגרום להכתמה למרבה הפלא בשל החומציות הגבוהה אפילו יותר מהיין האדום. חומציות זו גורמת לחספוס שכבת האמייל של השן ובכך הפיגמנטים מהמזון והשתיה נדבקים לשן ומשנים את הגוון.

**מה הפתרון- הקפידו לשטוף את הפה היטב במים לאחר שתית יין. בנוגע למשקאות מוגזים, מומלץ להימנע ממשקאות אלה גם מסיבות בריאותיות אחרות.

עגבניות וקטשופ: ליקופן הוא פיגמנט אדום מבריק המצוי בעגבניה, זהו פיגמנט מסוג קרוטנואיד ויכול לגרום לצביעת השיניים. גם החומציות הגבוהה במיוחד בעגבניה מהווה מכשול בשמירת לובן השיניים.

**מה הפתרון- שוב, הקפידו לשטוף את הפה במים לאחר צריכת עגבניות. ערכן התזונתי של העגבניות הינו בעל חשיבות רבה ולכן אל תצמצמו את צריכתן אך על הקטשופ הממותק בסוכר אפשר לוותר.

קארי: הפיגמנט הצהוב העז בתבלין גורם להצהבת השיניים בהלבנות ומקשה על שמירתן צחורות.

**הפתרון- הוספת מרכיב נוזלי לתבלין שיאזן את גוונו כמו שמנת או חלןב קוקוס

פירות יער: פירות מלאי צבע כמו דובדבנים, אוכמניות, רימונים ותותים מכילים פיגמנט עז שביכולתו לצבוע את אמייל השן בייחוד מיץ מפירות יער צובע את השיניים ומשאיר אותן פחות לבנות מלפני כן.

**מה הפתרון- לצרוך פירות אלה במידה, לא להורידם מהתפריט כלל כי נוגדי החמצון בהם חשובים מאוד לבריאותכם אך ניתן לצמצם בכמות פירות היער או להחליפם בנוגדי חמצון פיגמנטיים פחות.

חמוצים: אכילת מלפפונים חמוצים או ירקות כבושים פוגמת בזגוגית השן בשל החומץ בו משתמשים לצורך הכבישה, לאורך זמן עלולים להיווצר סדקים באמייל וגוון השיניים מצהיב.

צ'יפס: העמילן המצוי בתפוחי האדמה משמש מזון עשיר וזמין לחיידקי השן, בחילוף החומרים של חיידקים אלו נוצרת חומצה המסכנת את שכבת האמייל וגורמת לשחיקתה ושינוי הפיגמנט הטבעי.

**מה הפתרון- כאן אני ממליץ פשוט לצמצם אכילת צ'יפס ולהעדיף מזון בריא יותר ועשיר בסיבים תזונתיים.

מיצי הפירות: מיצי הפירות עשירים בסוכר וחומציים מאוד לרוב, גם פיגמנט חזק בחלק מהמיצים מוסיף לסיכוי היתכנות תופעת צביעת השיניים או פגיעה בהן.

**מה הפתרון- צריכת מיצים לא מתועשים, המיצים המשווקים מכילים לרוב תוספות סוכר. העדיפו מיצים סחוטים טבעיים או מיצים בעלי חומציות נמוכה כמו אגסים, מלון, תפוחים אדומים. שטיפת הפה במים תוכל גם היא לעזור במקרה זה.

 

חשוב לדעת!

הלבנת השינים יעילה יותר בשיניים שנצבעו כתוצאה מתהליך ההזדקנות, ממזון או ממשקאות.
לפני הבהרת השיניים יש לטפל בשיניים עששתיות, ("בעלות חורים") שכן תמיסת ההבהרה עלולה
לחדור דרך השכבה העששתית לאזורים פנימיים בשן ולגרום לרגישות.
– מומלץ לעבור טיפול יסודי אצל שיננית לפני כל פעולת הבהרה.
חומר ההבהרה פועל על שכבת האמייל החיצונית ולכן במקרים של נסיגת חניכיים
וחשיפת שורש שן יש לקחת בחשבון כי אזור זה לא יובהר שכן אין בו אמייל.
אין לצפות מראש מה יהיו תוצאות ההבהרה ולכן לא ניתן להבטיח גוון זה או אחר.

מיקרואברזיה של האמייל
ישנם מקרים שבהם אנו מבחינים במעין "כתמים" על השיניים. הכתמים עשויים להיראות לבנים שטוחים, לבנים גיריים או אפורים חומים.הופעת הכתמים הללו יכולה להיגרם כתוצאה מטראומה או מזיהום הנגרם בשן ה"חלב" ופגע בנבט השן הקבועה בשלבי התפתחותה וכן כתוצאה מחום גבוה או ממחלה ממושכת במהלך הילדות בעת התפתחות השיניים.
מיקרואברזיה הוכחה כשיטה יעילה מאוד להסרת "כתמי הצבע" המצויים על פני השטח (החיצוני), האמייל, אשר לא הוסרו בהצלחה בטכניקות הבהרה אחרות. גם בשיטה זו התוצאה אינה מובטחת ולעתים אין ברירה אלא לבצע שחזור אסתטי

מהי מיקרואברזיה?
השיטה היא בעצם פעולת "שחיקה" של האמייל והסרת כמות מזערית מפני השטח. לאחר בידוד החניכיים על ידי סכר גומי או משחה מבודדת משתמש רופא השיניים לרוב במכשיר סיבוב במהירות נמוכה שאליו מחוברת מברשת מסתובבת או במכשיר ידני תוך שימוש בחומר המכיל חלקיקים גסים המשמשים לשחיקה בשילוב חומצה חזקה. ללא השילוב הנ"ל לא תתקבל תוצאה טובה. בסיום הטיפול פני השטח המתקבלים הם אטומים יותר, מבריקים וחלקים.

מה הם יתרונות השיטה?
השיטה היא שמרנית ואינה מצריכה אלחוש. כמו-כן היא קלה לביצוע, מהירה וזולה. כמעט ולא מוסר חומר שן, ולכן אין חשש לבצעה גם במקרים שבהם היא לא תראה תוצאות. במידה שהכתם נעלם, התוצאות הן תמידיות ולטווח ארוך.

והחסרונות?
החיסרון העיקרי של השיטה לשחיקת האמייל הוא שהיא מטפלת בפגמים באמייל בלבד. מכאן שבאותם מקרים שמקור הצביעה הוא בשכבות הפנימיות יותר, שיטה זו לא תפעל. הצלחת השיטה תלויה בסוג הצביעה ובהיקפה, ולכן קשה לשער האם ההסרה של הצביעה תהיה חלקית או מלאה. חיסרון נוסף,כמו בכל שיטה,הוא שהתוצאות לא תמיד מספקות.

אבל שווה לנסות!!

אם חיפשתם – הלבנת שיניים בתל אביב – הגעתם למקום הנכון.

ראה פרק: הוראות לאחר הלבנה