עקירה כירורגית של שן או כל פעולה כירורגית אחרת בחלל הפה מלווה בפציעה של הרקמות הרכות ואף הקשות (העצם). בדרך כלל הפעולה גורמת לכאב הנמשך מספר ימים וחולף באמצעות משככי כאבים רגילים שאינם מצריכים כל מרשם רפואי. ובכל-זאת כל אדם מגיב בצורה שונה, במקרים חריגים שאינם מצוינים כאן , כדאי תמיד ליידע את הרופא ולהיוועץ בו.

מיד לאחר העקירה

1.לאחר הפעולה הכירורגית יש לנשוך ספוגית גזה עד להפסקת הדימום. הספוגית צריכה ללחוץ על מקום העקירה ואם זה לא קורה, יש לקפלה או להוסיף ספוגית נוספת.
2.מיד לאחר העקירה מומלץ לצרוך ארטיק קרח או "שלוקים". הארומה הקרה מהקרטיב תעזור בפעולת הקרישה שתסייע לריפוי
3. קרר את אזור הטיפול מבחוץ על ידי הצמדה של קרחון ללחי. לסירוגין כל 5 דקות

במהלך יום העקירה

1. יש להימנע מאוכל חם, דביק קשה ללעיסה במשך שעתיים לאחר הניתוח. רצוי ואף מומלץ לאכול מאכלים קרים ורכים ביום העקירה.
2. יש להימנע מעישון ומשתיית משקאות אלכוהוליים במשך כיממה לאחר העקירה.
3. עם תום השפעת ההרדמה ייתכנו כאבים. ניתן להשתמש בתרופות נגד כאב עפ"י הוראות רופא השיניים.
4. ביום העקירה אין לבצע שטיפות פה. למחרת העקירה יש לבצע שטיפות המכילות רבע כפית מלח בכוס מים פושרים, שלוש פעמים ביום.
5. בלילה שלאחר הניתוח מומלץ לישון כשהראש מוגבה (כרית או שתיים).
6. יש להימנע מפעילות גופנית בשעות הראשונות שלאחר הניתוח.

בימים הבאים לאחר העקירה
1. ניתן להמשיך ולצחצח שיניים מהיום השני לניתוח, למעט אזור הניתוח
2. לאחר הטיפול תיתכן נפיחות חיצונית בסמוך לאזור הטיפול למשך מספר ימים. לעיתים יתכן שינוי צבע העור באזור הטיפול לכחול\ צהוב. תופעות אלה לרוב נעלמות תוך שבוע עד 10 ימים ובכל מקרה יש להתייעץ עם רופא השיניים.

דימום : רוק אדום אינו בהכרח דימום! טיפת דם ברוק גורמת לרוק להראות אדום. במשך שעות לאחר העקירה יתכן שהרוק יהיה דמי במקצת , אין זה דימום. ניתן לנגבו בספוגית או פשוט לבלעו. לא לירוק.
במקרה של דימום מהפצע, יתמלא הפה בדם במהירות. במקרה כזה יש לקפל ספוגית גזה (לא צמר גפן), להניח על הפצע ולסגור את הפה על הספוגית במשך כ-10 דקות (חשוב שהספוגית תלחץ על האזור, ואם זה לא קורה אז יש לקפלה או להוסיף ספוגית נוספת)
אם הדימום לא פוסק יש ליצור קשר עם רופא השיניים להמשך הנחיות.

סיבוכים:
קיימת אפשרות של כאבים, נפיחות ומגבלה בפתיחת הפה עד שבוע לאחר הניתוח.
במקרים חריגים יתכנו סימנים כחולים על הפנים,קושי בבליעה, חום ובלוטות צוואריות מוגדלות.
במקרה שכזה או כל מקרה חריג אחר, יש ליצור קשר עם המרפאה וליידע את הרופא.

אין ליטול אנטיביוטיקה או כל תרופה אחרת בלי להיוועץ ברופא.

בעקירה כירורגית הרופא תופר את מקום הניתוח ובמקרים מסוימים התפר עלול להקרע . במקרה שכזה יש להיוועץ מיד ברופא.

בכל שאלה או התלבטות יש להתקשר למרפאה.

השתלים אשר מבוצעים במרפאה בתנאים סטריליים והיגייניים בהתאם לכל הכללים למניעת זיהום, אינם אמורים לגרום לכל בעיה לאחר הניתוח. ולמרות זאת חשוב לזכור שכל אדם מגיב לניתוח בצורה שונה ויש להקפיד על כללי יסוד שעליהם אמור לשמור רופא השיניים.

1.לאחר ההשתלה מומלץ לא לעשן, ובכלל זוהי הזדמנות טובה להפסיק לעשן. חשוב לדעת שמחקרים מראים שאצל מעשנים כבדים אחוזי הכישלון של ההשתלות הרבה יותר גדולים.
2. בדרך-כלל אין תופעות חריגות לאחר ביצוע ההשתלה, עם זאת במקרים רבים (תלוי באזור המושתל) יתכנו סימנים כחולים על הפנים (עקב שטף דם פנימי), כאב, נפיחות וקשיים בלעיסה. רוב הסימנים נעלמים במשך השבוע. הסימן הכחול על הפנים יהפוך לצהבהב ויעלם עד שבועיים לאחר ההשתלה
3. מומלץ להימנע מספר ימים מפעילות גופנית וממאמץ.
4. אם הרופא נתן הנחיות ללקיחת אנטיביוטיקה, יש להקפיד על לקיחתה בזמנים קצובים עפ"י הוראות הרופא, וכך גם לגבי משככי כאבים.
5. בשעות הראשונות שלאחר ההשתלה יש לשים שקית קרח עטופה במגבת ולהניחה על הלחי באזור הניתוח. יש לבצע זאת לסירוגין 10 דקות (בכדי למנוע כווית קור).
6. ביום שלאחר ההשתלה ובשבוע עד להוצאת התפרים יש לבצע שטיפות פה המכילות cc 10 של תמיסת "קורסודיל" או " תרודנט" (כלורהקסידין) פעמיים ביום במשך חצי דקה אין לדלל את התמיסה במים. ניתן לבצע לסירוגין שטיפות המכילות גם כוס מים מהולה ברבע כפית מלח.
7. משך היום יש להימנע מלצחצח את השיניים, לירוק ולשטוף את הפה.
8.מומלץ להמעיט בדיבור בשעתיים הראשונות.
9. כשעה לאחר ההשתלה ניתן לשתות מעדן קר ו/או ללקק ארטיק ,ובכל מקרה מומלץ מספר ימים להקפיד על מזון רך. יש להימנע משתייה שעתיים אחרי הניתוח ולאחר מכן להסתפק בשתייה קרה בלבד.
10. במקרה שאחד התפרים נפתח או נקרע, יש לפנות מיד לרופא המטפל.
סיבוכים:
למרות שמחקרים מצביעים על הצלחה בהשתלת שיניים, גם כאן אל נשכח שמדובר בניתוח ובבני אדם , כך שבמקרים חריגים עלולות לקרות תקלות.

1. חוסר תחושה זמני של העצב המעצבב את הלסת. התחושה מזכירה זריקת הרדמה לצורך ביצוע טיפול שיניים. כיום אירועים שכאלה כמעט שאינם קורים, וזאת בשל האמצעים הרבים שיש לרופא להגיע לאבחנה נכונה ולתכנון נכון של האזור המושתל.

2. כישלון השתל בתקופת ההמתנה כתוצאה מזיהום כלשהו. בדרך-כלל מדובר בתופעה נדירה אך במקרה חריג שכזה הרופא יעריך את סיבת הכישלון ויבצע שתל חדש במקום זה שנכשל.

בכל שאלה או התלבטות יש להתקשר למרפאה

במקרה של ילדים יש לשוחח איתם בערב שלפני ולבצע מעין הכנה לקראת הטיפול. אם חליתם או אתם מרגישים שלא בטוב, עדיף להתקשר לרופא ולשקול את דחיית הטיפול.

לאחר טיפול בהרדמה מלאה המטופל מרגיש בדרך כלל עייף ולכן אם מדובר בילדים, כדאי להימנע מחוגים או מכל פעילות אחרת.

לאחר טיפול בסדציה המטופל יישאר במרפאה למנוחה עד אשר ישוב להכרה מלאה ולתפקוד עצמאי, ורק אז ישוחרר באשורו של הרופא המרדים. גם אז מומלץ לעזוב את המרפאה בליווי , ואם מדובר בילד אז בליווי מבוגר.

במקרה של הרדמה מלאה הטיפול מתבצע בדרך-כלל בבית חולים והמטופל נשאר להשגחה במשך מספר שעות. רק לאחר שחזר לתפקוד מלא ישוחרר לביתו בליווי ועל-פי הנחיות שיקבל בבית החולים.

המטופל יקבל הוראות בעל-פה ובכתב לגבי הנחיות מיוחדות כגון איסור נהיגה והימנעות מפעילות גופנית.

הוראות חרום לשהייה בחו"ל (עזרה ראשונה):

מסתבר שתמיד זה קורה לנו כשאנו בחו"ל או לקראת נסיעה…

ראשית רצוי תמיד לקחת לחו"ל ערכה בסיסית לעזרה ראשונה דנטאלית הכוללת כדורים נגד כאבים, שמן ציפורן המקל בדרך-כלל על כאבים מקומיים. כמו כן רצוי להצטייד בספוגיות גזה או בגלילי צמר גפן. לא מזיק שתהיה בערכה גם אנטיביוטיקה עפ"י מרשם שתקבלו מרופא השיניים.

אם אתם נמצאים במהלכו של טיפול שיניים ועליכם לנסוע לחו"ל, יש לבקש מרופא השיניים דבק זמני למקרה שכתר או גשר זמני יתנתק או ייפול.

אם קיימות בפה סתימות זמניות או שאתם בטיפול מעבר לאחר טיפול שורש, יש לבקש מרופא השיניים חומר לסתימה זמנית או לקנות ערכה כזאת בבית מרקחת.

אם אתם או ילדכם נמצא במהלך טיפול אורתודונטי (ישור שיניים), יש לקחת בערכה גם שעווה דנטאלית רכה שניתן לקבל אצל רופא השיניים או בבית מרקחת.

אם הגשר נשמט או נשבר, ניתן לכסות את החלק המציק בשעווה או במסטיק.

אם יש לך שיניים תותבות זמניות יש לקחת בערכה דבק לתותבות (מומלץ "קוקי דנט").

אם אנו נמצאים עם ילד קטן, ונושרת לו שן חלב, יש לתת לו פשוט לנשוך ספוגית גזה למשך מספר דקות ולאחר מכן לקנות גלידה טובה.

רצוי לדעת שבמקרים חריגים יש להתקשר לרופא השיניים להתייעצות ובמקרים דחופים יש לפנות למרפאת שיניים לעזרה ראשונה (העזרה ניתנת במסגרת כרטיסי האשראי,כמעט לכל החברות יש שרות של עזרה ראשונה דנטאלית). ואל תשכחו אם אתם עוברים טיפול חרום כלשהו בחו"ל יש לבקש קבלה שבה יהיה כתוב שמדובר בטיפול חרום (רק כך תקבלו החזר)

בכל מקרה מדובר בהמלצות בלבד למקרה חרום המלצות אלו אינן מהוות תחליף לביקור אצל רופא השיניים.

לאחר הטיפול הרופא אשר ביצע את סתימת השורש מניח סתימה זמנית בחלל הכותרת של השן (החלק שאותו סותם הרופא הוא השורש). אותה סתימה זמנית לעתים נשחקת או נופלת, ולכן צריך להימנע מללעוס גומי לעיסה ביום הטיפול, ובהמשך יש להגיע לרופא השיניים להמשך הטיפול.

1. לאחר הטיפול יתכנו כאבים ואף נפיחות לעתים אף מספר ימים ולכן עדיף להימנע מללעוס דברים קשים באזור המטופל.
2. ניתן לשתות ולאכול בלי כל מגבלה כשעה לאחר הטיפול.
3. במקרים חריגים יתכנו קשיים בלעיסה גם לאחר שהכאבים שוככים, ובמקרים שבהם משככי כאבים אינם עוזרים, יש לפנות לרופא המטפל.

השימוש בגז הצחוק (נייטרוס אוקסיד) ברפואת שיניים אינו מסוכן. בעבר נהגו להיעזר בו בשימוש לרפואת ילדים, אך בשנים האחרונות הוא צובר תאוצה גם בקרב מבוגרים, הרוצים פשוט לעבור טיפול שיניים "יותר בכיף".

גז הצחוק הוא אמצעי הרגעה מצוין לאנשים החרדים מטיפול או שיש להם קשיים בפתיחת הפה לאורך הטיפול. המטופל מקבל מסכה קטנה שמוצבת על האף, ודרכה חודרת תערובת של גז וחמצן. התחושה היא נהדרת, מעין התרוממות רוח או ריחוף אשר עוזרים לעבור את טיפול השיניים ממש בקלות.

כאשר הטיפול מבוצע על-ידי רופא מיומן בעל ציוד מתאים, אין כל סיבה לסיבוכים מיוחדים, ועד כה לא ידועים מקרים של נזק גופני כלשהו שנגרם כתוצאה מהשימוש בגז זה. לילדים מומלץ לפני הטיפול לא לאכול ארוחות גדולות .

במקרים חריגים לאחר השימוש בגז יתכנו התופעות הבאות:
בדרך-כלל רק כאשר מדובר בילדים, הילד ירצה לישון, יפגין עייפות וחולשה ואף אדישות. במקרים כאלה אין מה לדאוג, פשוט לתת לילד לישון.

ייתכנו תופעות של בחילה או הקאה בזמן קבלת הגז וגם לאחריו, ולכן מומלץ לא לאכול ארוחות כבדות מספר שעות לפני הטיפול.

בכל דבר חריג יש להיוועץ ברופא המטפל!!!

ראשית מומלץ לבצע הלבנה בלסת אחת ורק לאחר מכן בלסת השניה. הדבר מומלץ מטעמי נוחות וגם חשוב לצורכי השוואה בין שתי הלסתות.
מומלץ לפני תחילת התהליך לעבור טיפול אצל השיננית ובכל יום לפני הרכבת הסד לצחצח שיניים היטב
חומר ההלבנה צריך להשמר במקרר במגירת הירקות ויש להוציאו כשעה לפני תחילת הפעולה.
אנו ממליצים לבצע את פעולת ההבהרה בזמן שינה. בבוקר לשטוף במים את הסד ולהניח לייבוש עד לשימוש הבא.
אסור לאכול, לשתות או לעשן בזמן הרכבת הסד
לאחר הורדת הסד יש לצחצח שיניים ולבצע שטיפות פה באמצעות חומר המכיל פלואוריד.
יש לשמור על קשר עם רופא השיניים בכל שלבי התהליך ולידע אותו בכל ארוע חריג
במשך תקופת הטיפול עדיף להמנע משתית משקאות עתירי צבע, כגון : קפה, תה, קולה, יין אדום וכו'.

ראה פרק הלבנה>>