כתרים

כתר הוא שחזור המכסה את השן (מעין "כיפה"), וזאת על-מנת להקנות לשן צורה וגודל תקינים. תוך כדי כך הוא מחזק ומשפר את מראה השן. הכתרים עשויים מתכת, חרסינה מאוחה למתכת או חרסינה בלבד (לתוצאות אסתטיות יותר).

מתי יש צורך בכתר?

  • כאשר השן שבורה ברובה ואין אפשרות לשחזרה באמצעות סתימה רגילה.
  • כאשר שן נסדקת כתר יכול לשמר את השן ולמנוע החמרה של הנזק.
  • כאשר יש צורך בתמיכה בשן באמצעות שחזור גדול מאוד בשל חומר שן מועט.
  • כאשר יש צורך בהגנה על שיניים חלשות מפני שבר (או שיניים שעברו טיפול שורש ואיבדו מחוזקן).
  • כאשר מכינים גשר כשחסרה שן.
  • כאשר יש סיבות קוסמטיות – ציפוי לשיניים ששינו את צבען כך שלא ניתן לטפל בצבע בפרוצדורות אחרות.

כמה זמן "מחזיק" הכתר?

כתר אמור ל"החזיק מעמד" כ- 5 עד 8 שנים,אך בשמירה על היגיינה טובה ובהשגחה מרבית הכתרים ישתמרו לתקופה ממושכת יותר.הרגלים מזיקים כגון:נקישה על השיניים, לעיסת מזון וחומרים קשיחים,כסיסת ציפורניים כל אלו עלולים להפחית משמעותית את אורך החיים של הכתר.

לייעוץ ראשוני חינם: 03-6022922

תחזוקה שוטפת להארכת חיי הכתר:

על-מנת למנוע נזק או סדיקה של הכתר יש להימנע מפעולות ומהרגלים מזיקים כגון: לעיסת מזון או חומר מוצק וקשיח על הכתר, שחיקת שיניים ,כסיסת ציפורניים וכו'. כמו כן מלבד הביקור אצל רופא השיניים וצחצוח השיניים פעמיים ביום יש חשיבות מרובה לניקוי בין השיניים, במיוחד כשמדובר בכתר. ישנם אמצעים כדוגמת חוטים ומברשות לניקוי הפלאק המצטבר בין השיניים ובכתר, במיוחד באזור המפגש שבין השן והחניכיים. פלאק באזור זה יכול לגרום לעששת ולמחלות חניכיים.

כתרי חרסינה מאוחים למתכת ( PFM ):
כתר הבנוי מליבת מתכת פנימית וציפוי חרסינה חיצוני. קיימים סוגים רבים באיכות הכתר הנבדלים זה מזה בסגסוגת ממנה עשויה המתכת. שתי קבוצות מתכת עיקריות הן מתכת אצילה ומתכת בסיס. מתכות אצילות אינן עוברות תהליך החלדה ואילו מתכות לא אצילות עלולות להחליד.
כתרים אלו ידועים כבר שנים רבות ועלו לתודעה לאחר ששנים רבות לפני כן בוצעו כתרים על בסיס מתכת אצילה בלבד וללא כל חומר אסתטי המכסה אותם. גם היום רופא שיניים מחליט על פי שיקולים רפואיים ובהתאם לתקציב המתרפא על ביצוע כתרים או גשרים על בסיס מתכת. גם במקרים אלה ניתן להגיע לתוצאה אסתטית יפה.

כתרים אסתטיים- כתרי חרסינה (פורצלן):("פרוסרה" זירקוניה" )
הכתרים העשויים חרסינה בלבד הינם כלי חשוב ברפואת שיניים קוסמטית לקבלת חיוך יפה.

כתרי החרסינה בלבד (ללא מתכת) מהווים פתרון קוסמטי טוב לשיניים צבועות, שבורות או סדוקות. הרופא לוקח מטבע של השן או של השיניים המיועדות ל"הכתרה". התהליך מן הסתם יקר יותר, אך בהחלט עושה את ההבדל.

החרסינה היא חומר שקוף למחצה המאפשר לאור לחדור ולגרום להרגשה חמה וטבעית. הכתרים העשויים חרסינה נראים כל כך טוב עד שקשה להבחין כי הם אינם שיניים טבעיות. כמו-כן החניכיים מגיבות בצורה טובה יותר כאשר אין מתכת, ולא קיימת ההשתקפות הכהה מעל הכתר. השימוש בכתרים אלו נעשה בעיקר באזור קדמי,על שיניים הנחשפות בעת החיוך,אך בשנים האחרונות החומר הוכיח את עצמו גם באזורים אחוריים. בעזרת כתרי החרסינה ניתן לעצב מחדש את השיניים לקבלת החיוך שעליו חלמנו תמיד.

כאמור, גם כאן ניתן לבצע את רוב הטיפולים במרפאתנו בטכנולוגיה דיגיטלית ובפגישה אחת בלבד.

אז אם חיפשתם בגוגל – ציפוי שיניים זירקוניה – הגעתם למקום הנכון.