עיצוב החניכיים

"Gummy Smile"   ("חיוך חניכי")

חיוך יפה חושף 10-8 מהשיניים העליונות וכמעט ואינו חושף מרקמת החניכיים. ישנם מצבים שבהם נחשף אזור נרחב מהחניכיים שבאזור הקדמי בעת חיוך. חיוך זה מוכר יותר בשם:"Gummy Smile",היינו חיוך חושף חניכיים.

באמצעות טכניקות מסוימות של הרמת החניכיים וטיפול בשפתיים ניתן לעצב את החניכיים כך שבעת החיוך ייחשף יותר מהשן ופחות מהחניכיים. החיוך ייראה אסתטי יותר ויפה יותר ויאפשר למטופל לחייך שוב בביטחון מלא.

באזורים שבהם העצם נספגה, והדבר הוביל לשקיעה של הרקמות הרכות שמסביב, ניתן כיום באמצעות שתלי עצם או חומרי עצם לשפר את מראה החניכיים באזורים החסרים תמיכת עצם בפה.
התוצאה היא שיפור של מראה החניכיים בעת החיוך ושיפור קו הבקיעה של השן מהחניכיים. במקרים של חניכיים עודפות המכסות את השן וגורמות למראה של כותרות שיניים קצרות ניתן בניתוח פשוט להסיר את הרקמה העודפת, להאריך את מראה כותרת השן ולהחזיר את מראה החניכיים התקין.

עיצוב החניכיים

השתלת חניכיים

לעתים כתוצאה מצחצוח אגרסיבי, כתוצאה מעגיל שהוחדר מתחת לשפה התחתונה, או ממשיכה של השפה התחתונה ומתיחת ה"פרנום" ("פס עור" אשר ממוקם מתחת לקו השיניים ועלול לגרום לרווח בין השיניים או ל"בריחת" החניכיים מהשן באותו אזור), ניתן לראות נסיגת חניכיים באזור של שן אחת או שתיים כפי שניתן לראות בתמונות הבאות:

תיקון הנזק כרוך בפעולה כירורגית ובהשתלת חניכיים אשר מקורן מאזור אחר בפה.

את ה"פרנום" נהוג במקרים רבים לחתוך בפעולה פשוטה יחסית אשר יכול לבצע כמעט כל רופא שיניים. הפעולה מתבצעת בהרדמה מקומית ואורכת מספר דקות.

"פרנקטומי"
פעולה מאד שכיחה בקרב רופאי שיניים היא חיתוך הפרנום המחבר את השפה העליונה והחניכיים
שבין שתי החותכות העליונות. ה"פרנום" (פס-עור) הוא חיבור בין החניכיים לבין השפה העליונה או התחתונה וכן גם מתחת ללשון. לעיתים נאלצים לחתוך את הפרנום מסיבות שונות.
החיתוך נקרא "פרנקטומי".
מתי חותכים את ה"פרנום"?

– אצל תינוקות המתקשים בפעולת היניקה.
– אצל ילדים המתקשים להוציא את הלשון מעבר לקו השפתיים.
– אצל ילדים עם מגבלה מסויימת בדיבור כתוצאה מתנועה מוגבלת של הלשון.
– לצרכים שיקומיים  וקוסמטיים.

במידה והפרנום נמוך מאד הוא עלול לגרום לשיניים החותכות העליונות לבקוע עם רווח ביניהן.

לפני הסרת "פרנום" ואחריו…

כמובן שיש סיבות נוספות למרווח בין השיניים ותפקיד הרופא לאבחן את הסיבה.

פעולת החיתוך מתבצעת בהרדמה מקומית ואורכת מספר דקות.