ברקמה הפנימית ביותר של כל שן מצוי מוך השן, רקמת חיבור רכה אשר מספקת חומר מזין ועצבים לשן. הוא "רץ" לאורך השורש כלפי מטה כמעין חוט. כאשר המוך מזוהם,"חולה" או נפגע רקמת המוך נמקה. אם הרקמה לא תוסר השן תזדהם עד לכדי סכנת איבודה.

לאחר שרופא השיניים מסיר את מוך השן הפגוע, תעלת השורש (שבה היה מצוי קודם המוך) עוברת תהליך של ניקוי וחיטוי משאריות הרקמה הנמקה ומהחיידקים שהיו בה, ובסיום הניקוי מבוצע איטום של התעלה על-מנת לשמר ולהגן עליה מפני זיהום נוסף.

לרוב לאחר שבוצע טיפול השורש מבצע רופא השיניים כתר לשן לשם שמירה על חוזקה והגנתה שכן בעקבות טיפול השורש מוסר חומר רב מהשן אשר גורם להחלשתה.

מהו משך הטיפול?

טיפול שורש הוא יחסית הליך פשוט היכול להתבצע בביקור אחד, אך לרוב הוא נמשך בין ביקור אחד לשלושה.

מה גורם לבעיה המצריכה טיפול שורש בשן?
הגורם השכיח ביותר לפגיעה במוך השן הוא עששת עמוקה המאפשרת לחיידקים לחדור למוך ולזהמו.

גורמים נוספים העלולים לפגוע במוך:

  • מחלות חניכיים
  • טראומה כתוצאה ממכה על השן

האם טיפול השורש כואב?

בעת הטיפול השן והאזור מורדמים באמצעות אלחוש מקומי, ולכן לרוב הטיפול ילווה באי-נוחות קלה בלבד. ישנם מקרים שבהם מוך השן נמקי או חסר, לפיכך לא מועברת תחושה עצבית, וניתן לבצע טיפול שורש ללא אלחוש כלל. ישנם מקרים רבים שבהם המטופל סובל מכאבים לפני הטיפול ובמהלכו הכאבים נעלמים.

מהם שלבי הטיפול?
פתיחת השן וסילוק העששת
סילוק רקמת מוך וניקוי תעלות השורש
מילוי תעלות השן בחומר מיוחד

מהם הסיבות לכישלון טיפול השורש ומתי יש צורך בטיפול שורש חוזר?

הסיבות האפשריות לכישלון טיפול השורש:

  • עששת משנית – התפתחות של עששת מתחת לשחזור עלולה לגרום לחשיפה של תעלות השורש לזיהום מחודש כתוצאה מחיידקים ברוק.
  • ניקוי ואטימה לא מושלמים – ישנם מקרים שבהם בשל מאפיינים אנטומיים חריגים בשן, כגון: תעלות צרות, מסוידות או כפופות לא ניתן לבצע איטום מושלם באורך הדרוש, ואז עולה הסיכוי לכישלון.
  • פגיעה בשורש השן – לעיתים יתכנו שברים או סדקים בשורש וכן זיהום סביב חוד השורש העלולים לגרום לפגיעה ולכישלון טיפול השורש. בכל מצב שבו שן עברה טיפול שורש וממשיכה לגרום לאי-נוחות או לכאב במשך זמן ממושך לאחר הטיפול יש לבצע טיפול שורש חוזר. בכל מקרה שיש לבצע שיקום לשן שעברה טיפול שורש יש לבחון מחדש את טיפול השורש ואת הצלחתו לפני התחלת השיקום.

 

מי מוסמך לבצע טיפול שורש?, ומדוע צריך מומחה?

כל רופאי השיניים מוסמכים לבצע טיפולי שורש. אך מומחים לטיפולי שורש מקבלים הכשרה מיוחדת לביצוע טיפולים מסובכים וחידושים של טיפולי שורש במסגרת התמחות שנמשכת 3 שנים. המומחים לטיפולי שורש מצוידים בדרך-כלל במכשור מיוחד והם בעלי מיומנות גבוהה ביותר לביצוע טיפול מוצלח. ברוב המקרים אנו במרפאה ממליצים שטיפול שורש בשן המיועדת לשיקום יבוצע ע"י רופא מומחה.

מומחה לטיפולי שורש עמו אנו משתפים פעולה במרפאה הוא ד"ר בועז שי, מומחה מעודכן בטכנולוגיות החדישות ביותר ומשתף בעבודתו מיקרוסקופ אלקטרוני

שיקום שן באמצעות טיפול שורש כושל יכשיל את השיקום כולו!